Tuesday, 27 November 2012

2013 Independent Spirit Awards-Nominees

So ,here is the full list of the nominees of the 2013 Independent Spirit Awards.Both Silver Linings Playbook and Moonrise Kingdom each leads the nomination with 5 each and Matthew McConaughey being the only actor with more than one nomination this year for his amazing year playing distinct roles giving some of the best of his career with films like Killer Joe,Mud,Magic Mike and the Paperboy.I'm glad both Mary Elizabeth Winstead(Smashed) and Ann Dowd(Compliance) got a nod in their respective category for their amazing performances this year especially the unknown Ann Dowd.If things go well,she might be getting more nods this year and the most anticipated Oscars.Check it out.

Best Feature
Beasts of the Southern Wild
Keep the Lights On
Moonrise Kingdom
Silver Linings Playbook

Best Director
Wes Anderson, Moonrise Kingdom
Julia Loktev, The Loneliest Planet
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs, Keep the Lights On
Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild

Best Screenplay
Wes Anderson and Roman Coppola, Moonrise Kingdom
Zoe Kazan, Ruby Sparks
Martin McDonagh, Seven Psychopaths
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ira Sachs and Mauricio Zacharias, Keep the Lights On

Best Female Lead
Linda Cardellini, Return
Emayatzy Corinealdi, Middle of Nowhere
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Quvenzhané Wallis, Beasts of the Southern Wild
Mary Elizabeth Winstead, Smashed

Best Male Lead
Jack Black, Bernie
Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
John Hawkes, The Sessions
Thure Lindhardt, Keep the Lights On
Matthew McConaughey, Killer Joe
Wendell Pierce, Four

Best Supporting Female
Rosemarie DeWitt, Your Sister's Sister
Ann Dowd, Compliance
Helen Hunt, The Sessions
Brit Marling, Sound of My Voice
Lorraine Toussaint, Middle of Nowhere

Best Supporting Male
Matthew McConaughey, Magic Mike
David Oyelowo, Middle of Nowhere
Michael Péna, End of Watch
Sam Rockwell, Seven Psychopaths
Bruce Willis, Moonrise Kingdom

Best First Feature
Fill the Void
Gimme the Loot
Safety Not Guaranteed
Sound of My Voice
The Perks of Being a Wallflower

Best First Screenplay
Rama Burshtein, Fill the Void
Derek Connolly, Safety Not Guaranteed
Christopher Ford, Robot & Frank
Rashida Jones and Will McCormack, Celeste and Jesse Forever
Jonathan Lisecki, Gayby

John Cassavetes Award (for feature made for under $500,000)
Breakfast with Curtis
Middle of Nowhere
Mosquita y Mari
The Color Wheel

Best Cinematography
Yoni Brook, Valley of Saints
Lol Crawley, Here
Ben Richardson, Beasts of the Southern Wild
Roman Vasyanov, End of Watch
Robert Yeoman, Moonrise Kingdom

Best Documentary
How to Survive a Plague
Marina Abramović: The Artist Is Present
The Central Park Five
The Invisible War
The Waiting Room

Best International Film
Amour (France)
Once Upon a Time in Anatolia (Turkey)
Rust and Bone (France/Belgium)
Sister (Switzerland)
War Witch (Democratic Republic of Congo)

16th Annual Piaget Producers Award
Nobody Walks
Prince Avalanche
Stones in the Sun

19th Annual Someone to Watch Award
Gimme the Loot
Electrick Children

Stella Artois Truer Than Fiction Award
The Waiting Room
Only the Young

Robert Altman Award

No comments: